Americano
  • Caffè Americano

Amerikalı geliyor!

Sade kahve içenlerin, ayılmak isteyenlerin, sporcuların, plaza çalışanlarının, CEO’ların göz bebeği!

Baristalık dönemlerimde bir plazanın altındaki kahve dükkanında çalışırdım. Mesaileri başlamadan dükkâna uğrayan misafirlerimizin tek bir arzusu vardı. Americano! Çabuk hazırlanıyordu ve etkiliydi, nasıl tercih edilmesindi…  Dillerde her sabah aynı cümle ‘’Bunu içmeden işe odaklanamıyorum. ‘’

Dostlarla geçen bir cumartesi eğlencesinin ertesi gün kurtarıcısı, antrenman öncesi pump etkisi için kan akışını hızlandırması ile doğal bir pre workout takviyesidir.

Hikayesi de bir hayli dikkat çekicidir…

ll. Dünya Savaşı döneminde İtalya’da ortaya çıkan espresso ve su kullanılarak yapılan bir içecektir. O dönemde İtalya’da bulunmakta olan Amerikalı askerlerin filtre kahve içme isteği üzerine başlıyor Americano hikayesi. İtalya’da barlarda filtre kahve makinesi yoktur, ki espressoya olan aşklarından da bahsetmiştik dolayısıyla yaygın olarak espresso ve moka pot bulunuyor. Fakat moka pot espressoya yakın ve acı bir tada sahip olduğundan, Amerikalılar da damak tadı olarak filtre kahve tatlarını benimseyen bir kitle olduğundan tercih edilemiyor. Kahve ile ilgili nice devrimler yapmış, nice lezzet farklar yaratmış topraklarda buna bir çözüm bulmamak olur mu? Olmazdı elbette. Son çare espressoya su ekleyip tadını seyrelterek filtre kahveye en yakın tadı elde ediyorlar. İtalyanlar tarafından pek tüketilmediğinden Amerikalı bir asker bara geldiğinde Americano! diyorlar (Amerikalı geldi anlamında) ve böylece içeceğin ismi Americano kalıyor.

Hazırlanışına gelince, son derece pratik olduğunu tekrar belirtmek isterim. İhtiyacınız olan malzemeler; 170-180 ml. kapasiteli bir fincan, damak tadınıza uygun ve standart bir espresso shot, sıcak su.  Öncelikle sıcak suyla bardağınızı güzelce ısıtın, bu kahvenin sıcak kalmasını ve güzel bir kahve deneyimi olmasını sağlayacaktır. Daha sonra bardağın 2/3’si kadar sıcak su doldurun. Ve üzerine bir shot espresso çekilin. Daha yoğun ve güçlü bir kahve içmek istiyorsanız shotı iki katına çıkarabilirsiniz. Ve dikkat ediniz, önce su sonra kahve eklenir. Tam tersi halde hazırda 85 oC olan espresso üzerine birden eklenecek 90 oC su; onu haşlayacak, tadını bozacaktır.

Şimdiden afiyet olsun.

Write Your Review

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CART