Caffe Latte ve Latte Art

Caffè Latte

Espresso shot, krema kıvamında bir süt ve elbette keyif: İşte Caffe Latte!

Yıllar yılı kulağımıza en aşina olan içeceklerden biri de Caffe Latte’dir. Sütlü kahve algımızı yıkarak üzerine kendi benliğini kabul ettiren bu içecek, yumuşak kahve içimini sevenlerin menüde favori ismi oluyor. Bundan birkaç yıl önceye kadar latte istendiğinde shot espresso ve köpüksüz duru sıcak süt karışımı ile bizlere servis ediliyordu. Fakat Baristalık mesleğinin yayılmasıyla ülke dışında yapılan lezzet iyileştirmelerinin büyük bir kısmı bizlere kazandırıldı. Öyle ki sütü kaynatma şekli değişti, doldurma şekli değişti, servis daha şık bir hale geldi. Granülcü kahve şirketleri bile bunu küçük bir pakete sığdırmayı başardı. Evde Caffe Latte keyfi (!).

‘’Latte’’ İtalyan lisanında süt anlamına gelir. Dolayısıyla burada Latte olarak siparişini verdiğimizde o güzel köpüklü içeceği alırken, İtalya’da sipariş edersek sıcak süt ile karşı karşıya kalabiliriz.

İçeriğini göz önünde bulunduracak olursak adının hakkını veren bir içecektir. Yoğunlukla krema kıvamında sütten oluşur ve 180 ml. kapasiteli fincanda servis edilir. Hazırlanış için öncelikle bir shot çekilir ve üzerine, krema kıvamındaki ısıttığımız süt ve az miktarda köpük eklenir. Yumuşak içimli bir kahvedir. Onu cappuccino dan ayıran özelliği daha fazla sütlü olması ve daha az köpüğe sahip olmasıdır.

Elbette üzerine gerek süt kıvamını kullanarak, gerek birtakım araçlar kullanarak çizilen şekiller sayesinde fazlaca popülerleşti.

Caffè Latte Macchiato

Caffe Latte’nin görsel ve hacim bakımından daha tatmin edici halidir. 15 gram yani double shot espresso kullanılır. Görselliğini tasvir edecek olursam, 200 ml. cam bardakta servis edilir. Bardağın zemininde süt, ortasında kahve ve üst kısmında kahve köpüğü vardır.

Telaffuzu zor olduğundan mıdır yoksa büyüklüğünden midir çok tercih edildiğini görmedim.

Latte Art Nedir?

Latte Art İtalyanca ve İngilizce birleşimi ile anlam kazanmış bir kavram oluyor. Yani ‘’Süt Sanatı’’.

Lezzetine büyük bir müdahale olmasa da görsel olarak ciddi bir sunum farkı yaratan bir beceri unsurudur. Ve gün geçtikçe kendi sınırlarını zorluyor. Maharetli eller yaratıcılıkla harmanlandıkça ortaya daha ilginç görseller meydana geliyor. Sütün kıvamıyla, kürdan ya da art kalemi yardımıyla icra edilen bu sanatın prensipte en makul yapılışı bilek hareketleriyle fincan üzerine görsel figür çıkarmaktır. Bu konuda maharetlerini göstermek isteyenler için ülke içinde ve global anlamda barista şampiyonaları bile düzenlenmektedir. İzlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Teknik açıdan bakacak olursak süt yine 70 °C’yi geçmeyecek şekilde kremalandırılır. Bardak hafif eğimli durumdayken bir iki kez oval daire ile sütü dökerek süt teması kesilir ve kremalı kısım pitcher içinde bırakılır. Daha sonra bardağın pitchera uzak kısmından itibaren kremalı süt hafifçe sağa sola sallanarak ilave edilir. Bun işlemi yaparken bardak yavaşça dikleştirilir ki bardağımızdan kahve akmasın.  Son olarak zikzak şeklinde bardağın üzerinde duran bu şeklin ortasına bir çizgi çizmek amacıyla ince bir süt dökme işlemi uygulanır. Bu yüzeydeki köpüğü aşağı itecek ve zikzaklı görüntüyü bir bütün haline getirecektir. Tavsiyem bunu yapmaya başlarken öncelikle su dolu bir pitcherla bardağa aktarmanız olacaktır. Suyu dökme miktarınız ve bilek hareketlerine aşina olmak ciddi önem arz ediyor. Aldığınız tebrikleri gördüğünüzde buna değdiğini göreceksiniz.

Şimdiden ellerinize sağlık.

Write Your Review

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CART