Cappucino

Cappucino

Bol köpüklü, bol kremalı, bol keyifli, yine İtalyan!

Adını İtalya’da bulunan Capuchin manastırındaki rahiplerden daha doğrusu onun kıyafetlerinden aldığı söylenir. Bu rahipler kahve rengi, yere değecek kadar uzun ve pardösüye benzeyen bir kıyafet giyiyor. Başlarına da beyaz renkte hatırı sayılır büyüklükte ve sivri yapısı olan bir şapka takıyorlar. Dolayısıyla yüksek bir yerden bakıldığında, ortası beyaz ve çevresi kahve rengi olan bir görüntü meydana geliyor. Bu içecek, yüzeyinde espressonun verdiği kahverengi zemin ve üzerinde köpüğün bıraktığı beyaz noktadan dolayı adını bu rahiplerin kıyafetlerinden alır. Kim buna yüksekten bakıp içtiği içeceğe benzetip ona isim verdi orasını ben de bilmiyorum. Ama son derece havalı bir isim olmuş. Sağ olsun. Bulanın da, yapanın da ellerine sağlık. Gerçi İtalyanca olan kelimelerin hepsi gayet havalı.

İtalyanlar genelde bu içeceği kahvaltılarda tercih ederler. Önceki yazımda İtalyan olan, orada gençlik yıllarını geçiren beyefendiden bir demece yer vermiştim. Türkiye’de ise süt kremasının espresso sertliğini almasından dolayı tercih edildiğini gözlemledim. Kültürler, bize sunulan yiyecek, içecek kıyafet gibi şeyleri değerlendirmemizde aslında çok büyük bir rol oynuyor. Ama lezzetli olan her şey öyle ya da böyle, bir bahaneyle menüde yerini alıyor.

Cappucino Nasıl Yapılır?

Yapılışı ise bir hayli kolaydır. İhtiyacınız olan malzemeler; 180ml. kapasitesi olan bir adet fincan, bir shot espresso ve süt. Tarifi ise şu şekilde, evvela fincanınızı sıcak su ile ısıtmanızı tavsiye ederim. 180 ml. kapasiteli fincan içerisine bir shot espresso çekin, sütünüzü buhar çubuğuna takın ve ısıtmaya başlayın.  Cappucino için doğru süt, kremamsı kıvamdan köpüğe doğru geçişli süttür. Isıtmaya başladığımız sütün havasını alma aşamasını biraz daha uzatarak kalın köpük miktarına doğru orantılı olarak müdahale edebilirsiniz. Ne kadar hava alma işlemi o kadar kalın köpük. Ya da damak tadınıza göre bu süreyi modifiye edebilirsiniz. Çok uzatmamanızda fayda var, çünkü kremalandırma için de sürahinin içerisinde bir girdap oluşturmanız gerekiyor, 70 oC’yi geçmemeniz gerektiğini düşünürsek vakit biraz kısıtlı. Ekstra shot isterseniz daha büyük bir fincan seçmenizi öneririm. Süt ile ilgili yazdığım yazıda kremalandırma işlemine daha detaylı bir şekilde değindim. Oradan destek alabilirsiniz.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.

Write Your Review

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CART