Espresso Bazlı Küçük İçecekler

Espresso Bazlı Küçük İçecekler

Bir filizden başladık konu nerelere geldi derken artık ufak ufak tarif verme zamanı diyebilirim. Bir kahve dükkanında menüde gördüğünüz içecekler aslında birbirine ne kadar yakınmış bunu da görmüş olacaksınız. Çoğunu birbirinden ayıran nokta sütün kremalandırılmasından ya da köpürtülmesinden geçiyor. Tabi baristanın da el lezzeti önemli. Espresso için doğru öğütme, su, oran, basınç etmenleri birleştikten sonra doğru sütle buluştuğunda tekrar içmek isteyebileceğiniz bir içecek çıkacaktır. Bir de barista arkadaş süt sanatını (Latte Art) kullanıp, kahvenin yüzeye çiçek ya da kalp figürü yaptıysa şahane.

Yansın İnstagram, yansın storyler! #kahvekeyfi #LatteArt #Bikahve?

Sütlü kahvelerin tercih sebepleri arasında en kuvvetlisi yumuşak bir içimi olması. Fakat kafein hassasiyeti olanların da sütlü kahveyi tercih ediyor olması yanlış olur. İçinde espresso mevcut, ve süt içerisinde mevcut olan protein,mineral gibi bileşenler kafeinin kana daha hızlı karışmasını sağlıyor. Absürt gibi görünse de americano tercih etmeleri teknik olarak hassasiyetlerine daha uygun olacaktır.

Kahve isimleri ile ilgili şöyle bir detay var ki bu ülkede çok önemi olmasa da birçok ülkede, özellikle İtalya’da sizler için hayat kurtarıcı olacaktır. Açıklamasını ve tarifini verdiğim içeceklerinde hemen hemen hepsinin ismi İtalyancadır. Bu yazımda espresso kullanılarak yapılan küçük tatlara yer vereceğim. Menülerin vazgeçilmezi olan büyük fincan tatlarını ayrıca detaylı ele alacağım.

Espresso bazlı küçük şık lezzetler.

Macchiato – Caffè Macchiato

İtalyanca leke anlamına gelir. En bilinen espresso çeşitleri arasındadır. Espresso sert olduğundan bir miktar süt köpüğü ile birleştirilir ve benek, leke gibi duran bir görüntü meydana gelir. Tadı daha yumuşak, içimi rahat olur. Latte gibi içeceklere entegre edildiğinde görsel olarak şık bir deneyim olacaktır.

Espresso Con Panna

Bu kahve krema ya da kremşanti sevenler için!

Espresso veya americano üzerine ilave edilen kâfi miktarda krema ya da kremşantidir. Krema / kremşanti yavaşça eriyerek kahveye karışır. Bu hadise kahvenin ısısını bir miktar azaltsa da hatırı sayılır güzellikte yağlı bir tat bırakacaktır.

Tavsiyem bir shot espressoyla deneyimlemenizdir. Dolgun bir kahve, güçlü bir krema hissiyatı kısa ama etkili bir keyif olacaktır.

Affogato

Espresso bazlı küçük içeceklerden olmasa da ana ürün olarak espresso olduğundan affogatodan bahsetmeden olmaz.

İtalyancada boğulmak temelli bir anlam taşır ve bir İtalyan tatlısıdır, fakat içinde espresso da olduğu için ona her zaman menüde bir yer bulunur. Zaten memleketine bakınca kahveden yolunun geçmemesi imkansız gibi bir şey sanırım.

Bir top vanilyalı (tavsiyedir) dondurma üzerine bir shot espresso çekilir. Boğulmak temelli bir kelime anlamı olması da dondurmanın kahve içerisinde erimesinden kaynaklanır. İsteğe göre üzeri süslenebilir. Özellikle kabuklu yemişlerle harika olur. Lezzetli, hafif bir tatlıdır.

Write Your Review

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CART