Espresso Nedir?

Üzerine sayfalarca yazı yazabileceğimiz, sevdiğimiz birçok sütlü içeceğin lezzet alt yapısı, kahve çekirdeğinin özü, İtalyanların bizlere armağanı olan mucize içecek espressodan bahsetmek için sabırsızlanıyordum. Parlak, fındık kabuğu renginde bir krema, küçük bir porsiyon ile görüntüsünü tasvir edebilsemde, güçlü tadını kelimelerle anlatmam zor. Denemelisiniz…

Baristalığın ilk günlerinde içenlere hayret ettiğim bu küçük ama sert arkadaş şimdilerde günümü, günlerimizi kurtarıyor.

Espresso nedir?

Kelime anlamıyla espresso, İtalyan lisanında ‘‘hızlı’’ demektir. ( Expresso değil ) Sebebi; Türk Kahvesi’nden bir tık daha kalın öğütülmüş kahveye, basınçlı sıcak su uygulayıp yarım dakika kadar kısa bir sürede 30 ml. içecek elde etme prensibine bağlı olarak çalışmasıdır.

Espresso içecek çeşitleri nelerdir? Ve espresso nasıl yapılır?

Şimdiki kahve dükkanlarında menüye baktığınızda espressoyu; Ristretto, Single, Double, Lungo/Long gibi birkaç farklı şekilde görebilirsiniz. Bunların hepsi bahsi geçen içecek üretme prensibine bağlı kalınarak yapılıyor. Değişen tek şey bardaktaki miktarlar. Hazırlanışlar otomatik makine ve kaşıklı makinede belli noktalarda farklılıklar gösterse de lezzet için doğru adımlarla ilerlemek çok önemlidir.

Tekrar peşinen belirteyim; gramajlarda, sürelerde, sıcaklıklarda küçük değişiklikler yaparak damak tadınıza en uygun olan kahveyi tespit etmeniz mümkün olacaktır.

Örnek verecek olursak;

Otomatik kahve makinelerinde kahve çekirdeği olduğu gibi hazneye atılır. Makine öğütür, sıkıştırır, suyunu ve zamanını belirler ve standart bir espresso verir. (Ayarları doğru yapıldıysa.)

Kaşıklı (manuel) makinelerde ise; öğütücüden kahve kaşığın üzerine alınır, tamper kullanılarak sıkıştırılır, portafiltre dediğimiz kanala kaşık takılır ve espresso çekme işlemi başlar.

(Espresso makinesi ile ilgili ayrı bir yazı yazacağım elbette…)

Tarifler temelde şu şekilde başlar: 7-8 gram espresso inceliğinde öğütülen kahve 9 barlık su basıncı kullanarak 85-94 oC su sıcaklığı ile kahveye ulaşır.

Ristretto: 15-20 ml. arası elde ettiğimiz kahvedir. Kahvede suya en önce karışan maddelerin yoğun olduğu halidir.

Single Espresso Shot: 30 ml. olarak yaklaşık 25 saniye içerisinde elde ettiğimiz kahvedir.

Double Espresso Shot: Single Espresso Shot x2 olarak düşünebilirsiniz. Tek bardakta çift shot espresso. Doğal olarak gramaj da aynı şekilde artacaktır.

Lungo/Long (uzun çekim) Espresso: Kahveyi alma prensibi aynıdır. Fakat bu içeceği farklı kılan single shot espresso tarifini geçekleştirip son adımda çekilme süresini uzatarak 70 ml. kadar bir kahve elde ediliyor olmasıdır. Çekme süresi uzadığından kahvenin suda çözünen maddeleri acı bir tat verecektir.

Bahsi geçen menüde Filtre Kahve, Türk Kahvesi ve Frenchpress dışında gördüğünüz tüm içecekler espresso kullanılarak hazırlanır. Americano dışındakiler ise sütle hazırlanır.

Bizlere bu içeceği kazandıran İtalyanların genel geçerli espresso kültürünü, İtalyan bir beyefendiden birebir aktarıyorum…

İtalyanlar için espresso yaşama entegre olmuş bir içecektir. Topraklarında yetişmemesine rağmen tüm dünya gayet iyi bilir ki kahveyi en iyi şekilde değerlendiren ve geliştirip pazara, hayata kazandıran İtalyanlardır. 

Genel toplum için bahsedecek olursak; uyanır uyanmaz espressoya en yakın tadı veren Moka Pot, ya da kapsül makinesi kullanarak bir kahve yapar ve günlük rutinine geçer.

Kahvaltıyı genelde evde yapmayı tercih etmeyip işe gidiş yolunda, hedefe en yakın barda ayak üstü çalışma arkadaşlarıyla buluşur. Tatlı bir kruvasan ile yoğunlukla bir cappucino içer ve işine başlar.

İş arasında çok fazla kahve tercih edilmez. İtalyanlar öğlen yemeğine eve gider, gitmeyenler ise yemeğini yedikten sonra bir espresso içer. Türk toplumunu baz alarak düşünürseniz Türk Kahvesi gibi konuşlandırabilirsiniz espressoyu. Sanrım tek fark sabah uyanır uyanmaz içilmemesi olacaktır.

Double/ Doppio, Long/Lungo çok tercih edilmez, elbette sevenleri vardır lakin genelde tek shot ristretto ya da espresso içilir. Akşam yemeğinden sonra espresso içenlerin sayısı daha azdır elbette.

Umarız bu yazı kafasında hala espresso nedir? sorusu olanlar varsa detaylı bir açıklama getirmiştir.

Write Your Review

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CART