Kahve Nasıl Yetiştirilir?

Şöyle bir düşünecek olursak geçmişte büyüklerimizin bahçelerde yaptığı meşakkatli çalışmalar çoğumuzun aklında canlanır. Toprağı sürmek, havalandırmak, ekmek, doğru zamanda sulamak, bunların tamamı ciddi dikkat, bilgi, deneyim ve emek isteyen şeyler. Maalesef kültürümüzde miras ve meslek sayılan bu beceriyi de gün geçtikçe kaybediyoruz. Fakat her hususta olduğu gibi elbette tabiat da bizlere uzun emeklerimizin karşılığını bolca veriyor. Bizim de dahil olduğumuz büyük bir kitlenin sevgilisi olan kahvenin nasıl yetiştir?, nasıl iklimlere yatkın olur? sizlerle paylaşmaktan büyük keyif duyacağımı bilmenizi isterim…

Saksı Süreci

İlk olarak kahve küçük saksılarda, güneş ışığına direkt maruz kalmadan, bol su ile bir bebek gibi yetiştirilir. Uzun bir süreç ardından bu bebek, güneş ışığına ve hava koşullarına dayanabilecek olgunluğa geldiğinde nihayet toprakla buluşur.

Hangi İklime Uygundur?

Kahve ağaçları soğuk hava şartlarında yetişmeye elverişsiz olmakla birlikte yüksek rakımları, kuru sıcak ardından gelen yağışı, buna bağlı nemi, dolayısıyla dengeli tropik mevsimleri severler.

Mis gibi hoş kokular veren çiçekleri tıpkı yasemine benzer. Çiçek açmasının 6. Ayından itibaren meyve dönüşümü meydana gelmeye başlar ve olgunlaşma evresini sırasıyla; yeşil, sarı, kırmızı renkleriyle tamamlar.

Genellikle bir meyvenin içinden iki adet çekirdek çıkar, bu çekirdekleri saran bir zar ve bu zarın üstü meyvenin kabuğundan oluşur. Bu özel ağaç meyvelerini yılda bir defa bizlerle paylaşır.

İlerleyen günlerde paylaşacağım yazılarda kahvenin yetiştiği yerleri sizlere aktardığımızda da göreceksiniz ki bu ürünün yetiştiriciliğini yapan ülkelerin ekonomik durumları aslında o kadar da iyi değil. Büyük oranda bu sebeple kahve hasat dönemi bir bayram havasında geçer.

Ne Kadar Zamanda Verim Alınır?

Fazlasıyla bakım ve hassasiyet isteyen kahve ağaçları; ilk meyvesini ekildikten 3 yıl, en kaliteli meyvesini ise 5 yılın ardından verir. Bu ağacın boyları, ağacın karakteristik özellikleri ve kolay bir hasat yapılması unsurları göz önünde bulundurularak 2-3 metre olacak şekilde muhafaza edilir. Bir ağaç dalında aynı anda olgun ve ham meyve görmek mümkün olduğundan, hasat genellikle seçerek toplama yöntemiyle yapılır. Yaklaşık çeyrek asır boyunca bir ağaçtan mahsul almak mümkündür ve kahve çekirdeği, tohum özelliği taşımaktadır.

Write Your Review

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CART