Kahve Nedir?

Hayatımızda hızla vazgeçilmez bir yer edinen kahve nedir ? Sıcak ve nemli iklimlerde yetişen, boyları 7-8 metreye kadar ulaşabilen, kış aylarında bile yaprakları hala yemyeşil olan, beyaz çiçeklerinin yanı başında verdiği kırmızı meyvelerin içindeki çekirdeğin ve bu çekirdeklerin işlenerek çeşitli yollarla sıvı hale getirilmesiyle sunulan mucize içeceğin ismidir.

20 Tür ve Alt Tür…

Tür ve alt tür olarak ele alındığında birçok çeşidi olan kahvenin en çok kullanılanları; işlenmeye ve kavrulmaya elverişli olmasından, buna bağlı olarak ticari boyutta avantaj sağlamasından ötürü Arabica ve Robusta türü ağaçlardan toplanılanlarıdır.

Birçok işlemden geçen ve ülkemizde yetişmediğinden dolayı uzun bir yolculuk sonucunda; evimize, işyerimize, benzin istasyonlarına, alışveriş alanlarına kadar gelen kahvenin hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olduğuna hepimiz ikna olduk sanırım. Zira ülkenin yarısından çoğu artık sabah kahve içmeden uyanamıyor… Peki kahve nedir aslında kaçımız biliyor?

İtalyan Kahve Kültürü

Kültürümüzde 30 ml.’lik bir fincana kırk yıl hatır biçilen, pişer pişmez o kavruk koku alındığında karşılıklı koltuklara, balkonlara geçilip uzun sohbetler edilen bu içecek, günümüzde içine çikolata özleri karıştırılan, şuruplarla lezzetlendirilen ve koca bardaklarda içilen bir keyif unsuru haline evirildi. Zira 2-3. nesil kahvecilerden öğrendiğimiz tüm içeceklerin lezzet temeli olan Espresso’yu bulan ve kahveyi yaşamlarının bir parçası haline getiren İtalyanlar; sabah kahvaltıda, yemekten sonra ve gün içinde barlara (kahve dükkanlarına) gidip aynı 30 ml.’lik küçücük bir bardağı oracıkta içip ‘’arrivederci’’ diyerek iş ya da özel hayatlarına devam ediyor.

Bar, Barista, Espresso, Caffe Latte, Macchiato, bu kavramların ve içecek isimlerinin tamamı artık ana dilimize eklenmişçesine benimsedik. Hatta hediye bile ediyor, kokladığımızda da mutlu oluyoruz. İtalyanlara bu tatlar ve bu sektör için çok şey borçluyuz. Zira ülkemizde 800 ün üzerine yerli, 300 ün üzerinde ise yabancı yatırımlı kahve şubesi mevcut.

Bireysel odaklanmayı arttıran, kas kuvvetini destekleyen, metabolizmayı hızlandırarak kalori açığı yaratan, içerdiği antioksidan ile kanser riskine ciddi derecede duvar ören, şeker hastalığı riskini azaltan, sindirim ve boşaltıma destek olan kahve; keyif ve ticaretin dışında sağlıklı yaşam alanında da kendini fazlasıyla kanıtlıyor. Tabii dozajı çok da abartmamakta fayda var.

Kültürlere, yaşam tarzlarına adını derince kazıyan, dünya pazarında petrolden sonra en çok ticareti yapılan bu ürünün filizden yuduma gelene kadar; yetiştirilişine, işlenmesine, çeşitlendirilmesine kadar tüm serüvenini sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum…

Not: Kahve Nedir? daha detaylı merak edenler için kahve meyvesi ile ilgili çok detaylı yabancı makaleler bulunmakta.

Faydalı Linkler:

https://www.mustespressoturkiye.com/hakkimizda/

http://www.mustespresso.com/must/

Write Your Review

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CART