Kahvenin Kafeinsizleştirilmesi

Kahve kafeinden nasıl arındırılır?

Kahve, hayatımızın bir parçası oldu evet fakat karşılaşılan riskler nelerdir? Bahsettiğimiz üzere kahve bünyesinde kafein barındırıyor. Kafein ise; kalp ritmini hızlandıran, kan dolaşımı ve metabolizmayı hızlandıran, göz damarlarını büyüten bir madde. Peki kalp ve tansiyon hastaları bu hazdan mahrum mu kalacak? Asla…

Nedir bu kafein?

                Kafein, bilimsel adı trimethylxanthine olan yaygın bir uyarıcıdır. Yoğun olarak kahve çekirdeği, çay yaprakları ve kakao da rastlanır. Acı bir tada sahiptir, kokusu ya da aroması yoktur. Sinir sistemini doğrudan uyarır, kana çok hızlı karışır ve 15 dakika gibi kısa bir sürede etkilerini hissettirir. Bahsedilen etkiler; yüksek enerji, dinç ve uyanık olma, algı açıklığı, keyif ve rahatlık vermesidir. Fakat her güzel şeyin dozunu aştığında etkilerinin negatif olacağı gerçeğini unutmamakta fayda var. Yüksek dozda alınan kafein, gergin bir ruh hali, huzursuzluk, titreme, uyku bozukluğu, kaygılı bir hal ve mide bulantısına neden olabilir. Yaşama mal olabilecek durumlar söz konusu olabilir.

Kahve çekirdekleri kafeinden nasıl ayrıştırılır?

              Kahvenin kafeinsizleştirilmesi işlem için birden fazla metot vardır. Fakat öncelikle bilinmesi gerekenler bilgileri sizlerle paylaşalım. Kafeinsizleştirme işlemi kahve çekirdekleri henüz yeşil durumdayken yapılır. Ve lezzetini bir miktar yitirir. Çünkü çekirdeğe su veya basınçlı hava ile müdahale edildiğinde lezzeti ve aromatik özellikleri değişiklik gösterir.

En yaygın yöntemi etil asetat veya metilen klorür içeren kimyevi ayrıştırıcılar ile yapılanlardır. Kahve buhara maruz bırakılır ve bahsettiğim çözücü ayrıştırıcı kullanılarak reaksiyona sokulur (durulanır).

Doğal yöntemde ise kahveler bahsi geçen ayrıştırıcı maddelerle temasa geçmez. Kahve çekirdekleri su içerisinde bekletilerek kafeinden ayrıştırılır. Sudaki kafein ayrıştırılarak çekirdekler aroma ve bölge özelliklerini geri kazanmak üzere yeniden suya koyulur.

Her iki yöntemde de kafein ayrıştırması yapılır. Fakat kafeinsiz olarak satılan kahveler çekirdeğin yapısı gereği maksimum %97 oranında kafeinsizleştirilebilir.

Günlük 100 mg. Kahvenin dahi bağımlılık yaptığı araştırmalar sonucu kesinleşmiştir. İnsan sağlığının kafein direnç sınırı ise 300 mg. olarak esas alınmıştır. Kafeinin çay ve kakaoda da mevcut olduğunu düşünürsek gün içerisinde ikram edilen içeceklere de dikkat etmemiz gerektiği bir gerçektir. Bu tip araştırmalar ortaya çıktıkça kahvenin kafeinsizleştirilmesi daha çok ilgi görüyor.

https://www.bilgiustam.com/kafeinsiz-kahve-nasil-yapilir/

Write Your Review

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CART