Kahvenin Kavrulma Evreleri

Kahve Nasıl Kavrulur?

Meyveler işlendikten sonra ham yeşil çekirdek halindeyken kavrulmaya hazırdır. Çekirdeklerin fincanda nasıl bir tat vereceğine, aromasına, asidite ve gövdesine kahvenin kavrulma evreleri doğrudan etki eder. Bu işlem sayesinde lezzet yelpazesi bir hayli genişler ve damak tadımıza nokta atışı hitap edecek derecede kahveler kavurabiliriz.

Peki kahve ne ile kavrulur?

Endüstriyelleşmenin öncesinde kahve tencerelerde ya da ateş üzerinde kavrulurdu. Bu yöntem geleneklerine bağlı birtakım yerlerde halen devam etmektedir. Fakat teknolojinin desteğine dayanarak modern kullanım alanlarında kahve iki türde kavrulur; sıcak hava ve tambur. Bu işlem de elbette bazı kurallara bağlıdır. Bağlı olduğu en önemli kural ise 180 ve 250 °C arasında kahve çekirdeğinin kavrulmasından en iyi verimi alacağıdır.

Tambur, çekirdeğin metal ile temas ederek ısısını aldığı ve kavrulduğu bir sistemdir. Fakat tek yüzeyde kavrulduğu için periyodik olarak çevrilmediğinde tüm yüzeyler eşit olarak kavurulmamış olur. Tamburlu kavurma metodu aynı zamanda zaman olarak da sıcak havalı kavurma metodundan daha uzun sürmektedir. Büyük miktarda kahve kavurmak için ideal olan bu yöntem daha ucuzdur. Endüstriyel olarak çok kullanıldığından geliştirilmiştir, kolay bir kullanım sağlar.

Sıcak hava metodu ise çekirdeğe bulunduğu hazne içerisinde adını aldığı üzere sıcak hava ile temas eder. Bu sayede çekirdekler homojen olarak kavrulur. Bir cisme yüzeysel temas etmeden ısı ile buluştuğu için bu metotla daha kısa bir süre içerisinde kavurma işlemini tamamlamış oluruz.

Kahve çekirdekleri kavrulduğunda nasıl değişikliklere uğrar?

Çekirdekler ham yeşil haldeyken nemli olurlar, kavrulma işleminde uygulanan sıcaklık nemin çok büyük bir miktarını kahveden ayıracaktır. Yine bu sıcaklığa bağlı olarak içerisinde bulunan yağlar da dışarı atılacağından ağırlığında da yüksek oranda hafifleme gözlenecektir. Dışı yağlı olan kahve çekirdekleri için çok kavrulmuş denebilir. Bu kahvenin fincandaki halini doğrudan etkileyecek ve bizleri hayran bırakan aromalara var oluş şansı verecektir. Elbette kahvenin renginde de kavrulma derecelerine göre değişiklik olacaktır. Bu hepimizin mutfaklardan bildiği üzere ‘kavruldukça rengi koyulaşır’ prensibiyle paralel giden bir değişiklik olacaktır.

Kahve kavurma dereceleri nasıl sınıflandırılıyor?

Bu sınıflandırma yazının başında bahsettiğim kahve çekirdeğinin kavrulma kurallardan bir tanesidir. Kavrulma dereceleri üç faklı şekilde sınıflandırılır ve kendi içlerinde de parçalara bölünürler. Kahve çekirdeğinin kavrulma derecesi arttıkça aroma ve asidite özelliği geri planda kalır ve dolgun sert özellikli bir yapıya bürünür.

Kahvenin Kavrulma Evreleri:

  1. Az kavrulmuş: 180–205°C dereceleri arasında kahvenin ilk çatlama sesi duyulduğunda kavrulma işleminin tamamlandığı yöntemdir. Çekirdeğin toplandığı ağaç meyvemsi özelliklere sahipse bu kavurma işlemiyle çok zengin aromalarda, asidite oranı yüksek, gövde oranı daha geri planda kahve elde edilebilir.
  2. Orta kavrulmuş: 210 – 220°C dereceleri arasında kendi içinde de farklı derecelerde sınıflandırılan kavurma aralığıdır. Bu yöntemde kahvenin asidite oranı daha orta seviyelerdedir. Aromasını alacağı ağacın bölgesi çok güçlü Arabica ağaçları değilse kavrulma sıcaklığı aroma özelliğini de bir nebze düşürecektir. Dolgun ve gövdeli yapı bu evrede bize kendini hissettirecek ve hafif kahveden bir tık daha fazlasını içmek isteyen kitle için ideal bir ürün ortaya çıkacaktır.
  3. Koyu kavrulmuş: 240 – 250°C dereceleri arasında yine kendi içinde sınıflandırılan kavurma skalasıdır. Aroma hissiyatı ağaç türüne yine paralel kalır. Asiditik özellik iyice kaybolur ve kahve dolgun bir içimli bir yapıya sahip olur. Arabica ve Robusta çekirdekler harmanlandığında lezzetleri homojen hale getiren kavurma tekniğidir.

https://kahhve.com/blog/kahve/kahve-kavurma/

Write Your Review

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CART