Mocha

Caffè Mocha

Çok enteresan bir hikayesi olan içeceklerden biri de Mocha’dır.

İsim babası Yemen’in en kapsamlı limanlarından biri olan El Mocha’dır. Hikayesi ise hayli ilginçtir. Osmanlı zamanında yönetim tek elde tutmak için kahvenin başka hiçbir ülkede yetiştirilmesi istenmiyordu. Kahve çekirdeği kavrulduktan ya da kaynadıktan sonra tohum özelliğini kaybettiği için ülke dışına çıkarılması kanunen yasaklanmış ve teşebbüs edenin dahi ölümle cezalandırılması kararı alınmıştır.

Yüz yıllar sonra Hollandalı işçiler bulaşıcı bir hastalık sebebiyle ölen yurttaşlarını ülkelerine göndermek üzere tabutlara koyup, bu tabutlar içerisine tohum özelliği taşıyan kahve çekirdekleri gizlemişler. Bulaşıcı hastalık olduğundan tabutlar kontrolden geçemeyince çekirdekler güvenle Hollanda himayesindeki Endonezya’ya ulaşmış ve ekilmiş. Yetişen kahvedeyse çikolatamsı bir tat fark edilmiş. Burada bu bulaşıcı hastalığın çekirdeği nasıl etkilemediğini inanın ben de bilmiyorum. Günümüzde Mocha olarak içtiğimiz içecek ile adını aldığı ve halen bahsi geçen ülkelerde yetiştirilen kahve çekirdeği bam başka kavramlar.

Mocha Nasıl Hazırlanır?

Günümüzde içtiğimiz Mocha ise çikolata tadını ya da aromasını tamamen modifikasyon olarak alıyor. Tabiri caizse modern Mocha’ya Caffe Latte’nin zemininde bitter çikolata olan halidir diyebiliriz. 180 ml. için; fincanın dibine 3/1 oranında çikolata özü koyulur, üzerine bir shot espresso eklenir ve homojen hale gelene kadar karıştırılır ( karıştırma işlemini metal yada tahta kaşık yerine bardağı daire şekline sallayarak yapmanızı tavsiye ederim), kremalandırılmış süt ilave edilir. Üzerine sunum şıklığı için çikolata tozu veya krema da eklenebilir. Çikolata özü bulamayan ya da ticari durumları göz önünde bulundurarak bu içeceği sunanlar, çikolata tozu da kullanırlar. Burada püf nokta, espressonun çikolata ile homojen bir karışım haline gelmesidir. Kış için oldukça ideal bir içecektir. Kuvvetle ihtimal bir kahve sever olarak bu yazıyı okuyorsanız, menüde bitter çikolata ve beyaz çikolata olarak da çeşitlendirildiğini fark etmişsinizdir. Tatlı içecek severlere hitap eder, ki ciddi bir kitleden bahsediyoruz. Sıcak çikolatadan farkı içerisinde espresso olmasıdır.

Madem kahvenin içine sütü ve çikolatayı karıştırdık, tatlandırıcılardan da tavsiye vermemek olmaz. Bir fincan Mocha’ ya biraz fındık şurubu eklemeniz ona kavruk bir tat verecek ve inanılmaz bir tamamlayıcı lezzet olacaktır. Beyaz çikolata ile hazırlanan bir Mocha için de bir miktar karamel şurubu ciddi tat farkları yaratacaktır. Severseniz belki biraz tarçınla da renklendirebilirsiniz.

Kahvenin sade içilmesi ile ilgili ne kadar tutumlu bir birey olsam da, kış günlerinde kendime bir fincan Mocha hakkı hep tanımışımdır. Sizlere de büyük bir keyifle tavsiye ederim. Malum, hayat kötü kahve içmek için çok kısa.

Afiyet olsun…

Write Your Review

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CART