Robusta vs. Arabica

Kahve Ağacı Türleri

Kahve denildiği zaman hepimizin kulağına çalınmış iki tane kelime var: Robusta ve Arabica. Peki bu kelimeler ne anlama geliyor? Arabica’dan başkasını içmem diyenler neden bu kadar tutucu? Bunları anlamadan önce kahve ağacı türlerini incelemek gerekiyor.

Her ülkenin ve bölgenin ülkenin kendine has bir sıcaklık oranı, toprağın barındırdığı materyaller, aldığı yağış, buna bağlı meydana gelen nem gibi özellikleri vardır. Bu özellikler o toprakta yetişen bitkilerin, verdiği meyveleri aromalandırır. Bu sebeple belli bölgelerde yetişen ürünler oraya özgü kabul edilir veya sadece orada yetişir.

Kahve ağaçları da bu öznelliğe sahiptir. Yetiştiği bölgeler bellidir ve bu bölgelerin özelliklerine göre çeşitlenmiştir. Kahvenin en kaliteli yetiştiği bölgeler Orta ve Güney Amerika bölgesi, Afrika ve Ortadoğu bölgesi, Güneydoğu Asya bölgesidir. Bu bölgelere, Kahve Kuşağı denir. Ve bünyesine saf ve mutasyona uğramış 100 üzerinde çeşit bulundurmaktadır.

Tüm çeşitler arasında en çok tercih edilen ağaç türleri Robusta ve Arabica’dır. Bu ağaçların karakteristik özellikleri, bugün damak tadımızda yer etmiş tüm ürünlerin temel taşıdır.

Bu özel iki türle sizi tanıştırmak isterim.

ROBUSTA

  • Bu ağaç Asya, Afrika ve Brezilya’da yetişmektedir. 0-600 metre arası rakımda yetişir. Çekirdeği yuvarlak bir yapıya sahiptir. İklim direnci açısından çok kuvvetli olan bir ağaçtır olduğundan kolay yetiştirilir ve kafein oranı olarak Arabica’dan iki kat daha yoğundur. İsli ve topraksı yapısıyla karizmanın doruklarında olan Robusta; daha gövdeli, dark ve düz tatlarla bizi karşılar. Gövde yapısı sayesinde harmanlandığı kahve çekirdekleriyle yapılan espressolara kaliteli bir krema sağlar. Dünya üretim rezervlerinin %30’u bu kahveden oluşur. Tat ve aroma yapısı olarak sert ve net sınırları olan bu ağacın çekirdekleri daha az tercih edilir ve fiyat olarak daha ucuzdur. Bu sebeple genelde hazır kahve kullanımında ya da Arabica çekirdeklerin zeminini oluşturmada harman olarak kullanılır.

ARABİCA

  • Arabica: Ana vatanı Etiyopya’dır. Robusta’nın rakım olarak bittiği yerde başlar ve 2000 metrelere kadar yetişme alanı mevcuttur. Çekirdeği daha oval ve etli bir fiziksel yapıya sahiptir. Dünya rezervlerinin %60’ı bu ağacın kahvelerinden oluşur. Karakteristik olarak narin ve yüksekte yetişmesi dolayısıyla yumuşak iklim koşullarını seven zarif bir ağaçtır. Bu özellikler onu aroma ve lezzet açısında ön plana çıkararak daha nitelikli kılar.Ağaçta daha uzun bekleyen meyve; daha çok aroma alır, çekirdeği daha sert olur, sert çekirdek dayanıklılığından dolayı kavrulmaya/lezzet çeşitlendirmesine daha elverişlidir. Tüm bu özellikler Arabica ağacının çekirdeklerini Robusta’ ya göre daha pahalı kılar.

Write Your Review

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CART